+48 502 327 667 kkshotokan@onet.eu FACEBOOK

Dlaczego Karate

Dlaczego warto zapisać dziecko na Karate
W dzisiejszych czasach dzieci oraz młodzież często spędzają wolny czas przed ekranem komputera, telewizora. W związku z tym większość z nich ma obniżoną sprawność fizyczną, a przebywanie w wirtualnym świecie nie uczy ich niestety, jak rozmawiać o współpracować z rówieśnikami. Podczas treningów karate ćwiczący uczą się:
  • stanowczości, dyscypliny i opanowania - Na komendę instruktora dzieci wykonują określoną technikę, odpowiednią pozycję, ustawić się w szeregu czy wykonać inne ćwiczenia ogólnorozwojowe. Zajęcia karate kształtują w dziecku opanowanie i spokój.
  • wyznaczania i osiągania celów - Dojo (sala w której odbywają się zajęcia), jest miejscem w którym spotykają się różni ludzi z różnych środowisk. W dojo trenują dzieci, młodzież oraz dorośli, którzy z roku na rok coraz lepiej poznają karate. Każdy z nich w innym celu np. dla poprawy sylwetki, zgubienia kilogramów, dla własnej satysfakcji, czy też dla wyników i osiągnięć sportowych. Dzieci, które mają styczność z tego typu uporem w dążeniu do celu mają większą szansę na prawidłowe ukształtowanie swojej osobowości w tym obszarze.
  • zaspokajania potrzeby przynależności do grupy - Mimo, że karate jest sportem indywidualnym, to trening stwarza możliwość trenowania w grupie, ale na najwyższym indywidualnym poziomie. Dzieci spełniają swoją potrzebę przynależności poprzez wspólny trening wśród swoich rówieśników, który przejawia elementy kultury Dalekiego Wschodu, przez co ćwiczący czuje się częścią czegoś wyjątkowego i niecodziennego. Ponadto fakt należenia do grupy trenującej sztuki walki znacznie wzmacnia pewność siebie i wiarę we własne możliwości.
  • koncentracji i skupienia - Poprzez zdyscyplinowane wykonywanie technik wskazanych przez instruktora dziecko uczy się koncentracji. Trenowanie form kihon, kata oraz kumite pobudza dziecko do nauki kontrolowania siebie pod względem psychicznym, ale i fizycznym. Wykonując wyżej wymiennie formy dziecko uczy się ruchów, bloków, uderzeń, przejść w określonych pozycjach – to zdecydowanie wymaga skupienia i koncentracji.
  • stawania się dorosłym - Karate posiada poziomy zaawansowania. Rozpoczynając treningi dziecko staje na samym początku drogi, którą praktycznie może iść przez całe życie. Tak jak kiedyś przed kilkudziesięciu laty Sensei prowadzący obecnie zajęcia przyszedł pierwszy raz na trening, tak i dzieci dzisiaj rozpoczynające swoją przygodę z karate, a dzięki indywidualnej pracy nad sobą mają szansę dojść do mistrzostwa.
  • osiągania korzyści fizycznych - Wymagania ruchowe karate podobne są do baletu. Karateka musi umieć wykonywać różne zawiłe i skoordynowane ruchy górną i dolną częścią ciała. Dla dziecka z problemami z koordynacją ruchową być może treningi karate okazałyby się najlepszym lekarstwem. Ponadto pojemność płuc ulega powiększeniu, tętno podczas treningu porównywalne jest do tego podczas biegania. Treningi karate pobudzają całe ciało i stwarzają możliwość prawidłowego rozwoju dziecka pod względem fizycznym.
  • technik samoobrony i radzenia sobie w trudnych sytuacjach - Osoba znęcająca się nad innymi z reguły kieruje się potrzebą czucia się silnym i z powodów niskiej samooceny, osoba taka szuka wyłącznie osób słabszych od siebie. Wyczuwa osoby zgarbione, które niechętnie patrzą w oczy, mówią łamiącym się głosem. Karate nie przygotuje dziecka do walki „z napastnikiem”, raczej spowoduje wygaszenie sygnałów, które prowokują napastnika. Sztuki walki uczą pewności siebie i umiejętności patrzenia przeciwnikowi w oczy. Walki treningowe uczą kontroli oddechu. Zajęcia ruchowe, szybkościowe, gibkościowe na sali powodują znaczną poprawę siły, koordynacji, szybkości i wytrzymałości. 
Karate być może nie jest cudownym lekiem na wszelkie problemy współczesnego świata, ale może im częściowo zaradzić. Zapraszamy wszystkich chętnych, niezależnie od wieku i umiejętności na zajęcia Karate Shotokan w naszym klubie.                                                                                 

Nasi partnerzy